четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Обама се сретна со својот полубрат по 20 години

Марк и Барак имаат ист татко, а различни мајки.

obama i mark

Поврзани вести

Барак Обама и неговиот полубрат Марк Обама Ндесандо се запознаа во 1988-та година за време на посетата на американскиотпретседател на Кенија. Тие не биле во контакт цели 20 години, а потоа Марк го изненадил Барак во 2008-ма година во Тексас, пред дебатата со Хилари Клинтон.

Барак Обама Постариот се развел од мајката на претседателот Обама, Ен Дунхан, кога имал само две години. Неколку месеци подоцна се оженил со мајката на Марк, Рут.

Во автобиографијата „Мојата одисеја на самооткривање“, Ндесандо го опишал растењето во Кенија покрај Обама Постариот, кој го окарактеризирал како насилен алкохоличар.

Неговата мајка подоцна го напуштила неговиот татко и се премажила. Марк студирал на Станфорд, а во 2002-ра година се преселил во Кина се оженил.

По таа средба, Марк и Барак се виделе уште неколку пати.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести