петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 2

Обама: Сирија и Украина не се партија шах со Русија

Обама порачува да не се надминат границите во Украина, во спротивно ќе има соодветни казнени мерки

obama dvogled

Поврзани вести

Американскиот претседател, Барак Обама, изјавил дека насилните судири во Украина и Сирија меѓу нивните приврзаници и противници не претставуваат „ладнокрвна партија шах“ во која САД се натпреваруваат со Русија.

„Иако Русија има влијание на двете влади, немирите во Украина и Сирија започнаа од народот кој инсистира на своите фундаментални права“, рекол Обама,  каде учествувал на самитот на Мексико, САД и Канада.

Обама ги повикал властите од Украина да дистанциираат од насилствата и предупреди дека во спротивно ќе се соочат со последици.

САД размислуваат да им се придружат на партнерите од Европската унија во воведување на казнени мерки кон Уркаина со цел да им се стави крај на судирите меѓу власта и опозицијата.

„Ќе има последици доколку се преминат границите“, рекол Обама и додал дека таа граница значи, покрај останатото, „гаранција дека украинската војска не смее да се вмеша во прашања кои што би требало да ги решаваат цивили“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести