вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Обама со министрите за одбрана на 20 земји ќе дискутираат за борбата против исламистите

E0C36A1E-13CD-4A5F-BAE4-F832EF97C986_mw1024_s_n

Последни вести

Претседателот на САД, Барак Обама и командантите на американската војска денеска во Вашингтон ќе одржат состанок со министрите за одбрана на повеќе од 20 земји кои учевствуваат во борбата против џихадстите на Исламската држава во Сирија и Ирак.

На состанокот ќе присуствуваат највисоки воени претставници на арапските земји кои се приклучуваат на САД во борбата против ИС.

Обама на овој состанок ќе се обиде да и докаже на американската јавност и сојузниците дека се посветени на планот на уништување на ИС, милитанти кои заземаа делови од Ирак и Сирија.

На состанокот на кој ќе се разговара за активностите на коалицијата против ИС ќе претседава началникот на Генералштабот на вооружените сили на САД, Мартин Демпси.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести