среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама со најнизок рејтинг досега

Обама, како и што се очекува, најголемо неодобрување, односно 84 отсто има во редовите на приврзаниците на републиканците.

Obama speaks about the sequester in Washington

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама има најнизок рејтинг досега пред утрешните избори за Конгресот, покажуваат резултатуте од анкетата, објавена од весникот „Вашингтон пост“, објави МИА.

Обама има поддршка од 44 отсто од учесниците во анкетата, која беше спроведена во соработка со компанијата Еј-Би-Си.

Четириест и шест отсто од Американците го сметаат актуелниот претседател за „силен лидер“. Речиси ист проценти учесниците во анкетата го означиле како „добар лидер“.

Обама, како и што се очекува, најголемо неодобрување, односно 84 отсто има во редовите на приврзаниците на републиканците.

Кај граѓаните, кои се определуваат како независни има поддршка од 38 отсто, а незадоволни од неговата работа се 55 отсто од оваа категорија анкетирани.

Анкетата е изработена телефонски, меѓу 23 и 26 октомври и во неа учествувале 1.204 Американци, кои живеат во различни делови на САД.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести