среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Вашингтон ќе преземе чекори за зајакнување на притисокот врз режимот на Асад

barak obama

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама соопшти дека Вашингтон има намера да преземе чекори за зајакнување на притисокот врз режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад, соопшти „АФП“.

„Ние не очекуваме проблемот во Сирија да биде решен во кратки рокови, затоа имаме намера веднаш да преземеме чекори за подобрување на хуманитарната ситуација таму. Планираме исто така да преземеме чекори за зајакнување на притисокот врз режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад“, изјавил Обама за време на средбата со јорданскиот крал Абдула Втори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести