Свет

Обама вети заем од еден милион долари за Јордан

Обама вети заем од еден милион долари за Јордан

Американскиот претседател Барак Обама вети заем од еден милион долари за Јордан, како и обновување на петгодишниот пакет помош, пренесе „Ројтерс“.

Претседателот ја објави веста за време на средбата со јорданскиот крал Абдула Втори во Калифорнија.

Јордан е еден од најблиските сојузници на САД и главен дипломатски посредник во немирниот регион на Блискиот Исток.