четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Обама: Влогот на Русија е огромен

Постојана координација меѓу САД и Русија за претстојната Олимпијада

Barack Obama

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама изјавил дека за Русија е исклучително важно да го спречи тероризмот на Зимските олимписки игри во Сочи.

„Русите очигледно имаат огромен влог да спречат било какво вид на терористички акт или насилства на местата каде што ќе се одржуваат Игрите. За тоа вложиле многу ресурси“, рекол Обама.

Тој додал дека Вашингтон прави се’ што може да им помогне на спортистите да се чувствуваат безбедни, а бидејќи степенот на безбедност е постигнат на највисоко ниво пред самиот почеток на Игрите.

„Ние сме во константна комуникација со Русите и на ниво на органите на редот и на воено и разузнавачко ниво“, рекол американскиот претседател.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести