среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама во посета на Саудиска Арабија

obama

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама ја напушти Италија и се упати кон Саудиска Арабија. Ова е последната станица од шестдневната турнеја на Обама во Европа и Блискиот Исток, пренесе „АФП“.

Лидерот на САД се очекува да ја поминете вечерва во преговори со саудискиот крал Абдула во кралската палата во предградието на главниот град Ријад.

Посетата доаѓа во време на стратешките разлики во однос на Иран и Сирија, што ги засилуваат тензиите во историскиот сојуз помеѓу САД и Саудиска Арабија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести