четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Обама во разговор со Си се заложи за поголема соработка меѓу САД и Кина

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со кинескиот колега Си Џинпинг изјави дека сака билатералните односи меѓу двете земји да бидат дефинирани од поголема соработка и конструктивно управување со разликите, соопшти Белата куќа.

Barack Obama

Последни вести

Американскиот претседател Барак Обама во телефонски разговор со кинескиот колега Си Џинпинг изјави дека сака билатералните односи меѓу двете земји да бидат дефинирани од поголема соработка и конструктивно управување со разликите, соопшти Белата куќа.

Обама и Си разговарале и за Иран и Северна Кореја.

Американскиот претседател изразил желба да се сретне со кинескиот колега на самитот на Азиско-пацифичка економска соработка (АТИС) во Пекинг во ноември годинава.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести