недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Во САД може да има уште случаи на ебола

obamaebola

Поврзани вести

На територијата на САД може да се појават уште случаи на ебола, се додека не биде уништено жариштето во западна Африка, предупреди американскиот претседател Барак Обама.

– Важно е САД и меѓународната заедница да го спречат ширењето на ебола од жариштето во Африка, рече Обама од Белата куќа.

Тој истакна дека дотогаш во САД може да продолжат да се појавуваат поединечни случаи на заболени. – Не можеме херметички да се затвориме, посочи Обама.

Претседателот на САД изјави дека американскиот здравствен систем се покажал како способен за да се справи со случаите на заболени Американци.

– Лекарите и сестрите, кои се борат со еболата во западна Африка се американски херои, на кои треба да им се укаже потребната почит, рече Обама.

Тој истакна дека тие не треба да бидат обесхрабрени со ограничувачки мерки, со кои ќе бидат изолирани по враќањето.

Во меѓувреме властите на Калифорнија воведоа 21-дневен карантин за лицата кои пристигнуваат од западна Африка, доколку имале конткат со заболени од ебола. Оваа мерка веќе е воведена во сојузните држави Њу Џерси, Њујорк и Илиноис.

Од ебола досега починаа над пет илјади лица во западна Африка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести