Свет

Обама загуби облог, должи две гајби пиво на канадскиот премиер

Обама загуби облог, должи две гајби пиво на канадскиот премиер

Белата куќа во понеделник во канадската амбасада во Вашингтон ќе испрати две гајби пиво откако американскиот претседател Барак Обама загуби облог со канадскиот премиер Стивен Харпер за резултатите од хокеј натпреварите на Зимските олимписки игри во Сочи.

„Во понеделник праќаме две гајби домашно пиво“, соопштил доцна синоќа Советот за национална безбедност на Белата куќа.

Во соопштението се додава дека пивотот ќе биде збогатено со мед до градините на Белата куќа. Како и во 2010 година, Обама и Харпер се обложија кој подобро ќе се пласира. Канада, како и во 2010 година, беше подобра од Американците.