понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Обама: Западот треба повеќе да се ангажира во борбата против еболата

Обама, на видео-конференција, ги повика лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија, да покажат поголема посветеност во глобалната борба во запирањето на епидемијата на смртносниот вирус, од кој досега починаа околу 4.500 лица, рече портпаролот на Белата куќа Џош Ернест.

obamaebola

Последни вести

Белата куќа соопшти дека претседателот на САД, Барак Обама, денеска ги повика лидерите на западните земји повеќе да се ангажираат во борбата против епидемијата на ебола.

– Обама, на видео-конференција, ги повика лидерите на Велика Британија, Франција, Германија и Италија, да покажат поголема посветеност во глобалната борба во запирањето на епидемијата на смртносниот вирус, од кој досега починаа околу 4.500 лица, рече портпаролот на Белата куќа Џош Ернест. 

Советот за безбедност на ОН предупреди дека еболата претставува закана по меѓународниот мир и безбедност и апелираше на сите членки на ОН и хуманитарни организации да „забрзаат и значително да ги зголемат ресурсите“ за борба против еболата, вклучувајќи парични донации.

Ова е првпат ОН да основаат мисија за одговор на некоја здравствена криза во светот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести