четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Обдукција на телата на терористите, доказите собрани од Диво насеље

obvinitelstvo-skopje

Последни вести

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција заврши со распитот на триесетте члена на терористичката група, по што до судија на претходна постапка поднесе Предлог за определување на мерка – Притвор.

Осомничените се теретат за сторени кривични дела „Терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста”, „Здружување заради непријателска дејност”, а дел од групата и за кривично дело „ Недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи”.

Во текот на вчерашниот ден, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција изврши увид на местото на настанот во Куманово, во населбата „Диво насеље” и прибра докази кои смета дека ќе бидат од значајна корист во понатамошната истражна постапка.

Надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција издаде Наредба за обдукција на сите починати лица. Истражната постапка продолжува.​

Најчитани вести