четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Обединети нации со резолуција за несреќата во Украина

Противници на Македонија во Б-групата ќе бидат Хрватска, Босна и Херцеговина, Австрија, Тунис и Иран.

avion

Последни вести

Советот за безбедност на ОН денеска ќе гласа резолуција за несреќата во Украина, а рускиот претседател Владимир Путин најави целосна соработка за враќање на телата на жртвите, јави ИТАР-ТАСС.

Путин вети соработка од страна на Русија во разговор со холандскиот премиер Марк Руте.

Гласањето на предлог-резолуцијата во Советот за безбедност на ОН е закажано за денеска во 15 часот по локално време, односно 19 часот по Гринич.

Предложената од Австралија резолуција повикува проруските сепаратисти да покажат неограничена соработка во истрагата и забранува манипулација на местото на несреќата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести