среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Обединетите Арапски Емирати основаат банка во Србија

Основач на банката е дел од меѓународниот конгломерат познат како „Ројал група“, чие седиште е во Абу Даби во Обединетите Арапски Емирати, наведува НБС во соопштението.

rojal grup

Последни вести

Извршниот одбор на Народната банка на Србија прелиминарно одобри основање на банка која ќе работи под името „Мирабанк“, акционерско друштво, Белград.

Основач на банката е дел од меѓународниот конгломерат познат како „Ројал група“, чие седиште е во Абу Даби во Обединетите Арапски Емирати, наведува НБС во соопштението.

Тоа е прва гринфилд инвестиција во српското банкарство уште од 2008 година.
„Ројал групата“ ја сочинуваат околу 80 мали, средни и големи компании, а вработува повеќе од 15.000 луѓе на меѓународно ниво.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести