сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Обединетите Нации загрижени за Украина

Заменик генералниот секретар на Обединетите нации за политички прашања, Џефри Фелтман, изразил загриженост поради ситуацијата во Украина и го пренел апелот на Бан Ки Мун за воздржување од употреба на сила.

obedineti nacii

Поврзани вести

Фелтман, кој бил во тридневна посета на Киев, препорачал дека е неопходно е решението да се најде по мирен пат, а украинските лидери ги повикал на заеднички дијалог заради изнаоѓање на решение за политичките и економските проблеми.

Тој во Киев се сретнал со претставниците на украинската влада и собрание, претставници на политички партии и општествени организации.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести