петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Oбештетeни лицата од поплавите во Штип

Вкупната сума на обештетување изнесува 2. 625.212 денари. Станува збор за 117 лица, од кои правни субјекти се 10, а остатокот се физички лица. Најголем дел се граѓани од Ново Село кои имаа најголеми штети од излевањето на река Брегалница.

bregalnica-500

Последни вести

Владата на РМ ги исплати средствата кои беа поднесени од Општина Штип за обештетување на лицата кои имаа штети од полавите предизвикани со излевањето на река Брегалница на 25 и 26 февруари 2013 година, пренесува „1.мк”.

 Вкупната сума на обештетување изнесува 2. 625.212 денари. Станува збор за 117 лица, од кои правни субјекти се 10, а остатокот се физички лица. Најголем дел се граѓани од Ново Село кои имаа најголеми штети од излевањето на река Брегалница. 

На секој од нив му се одобрени по 15% од проценетата штети. Средствата се исплатени на подносителите на документите за обештетување во четвртокот минатата недела.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести