Македонија,Крими хроника

Обид за убиство во Кичево, со нож прободен тинејџер

Обид за убиство во Кичево, со нож прободен тинејџер

Дваесет и две годишниот  С.А. од Кичево заработи кривична пријава поради постоење сомнение дека сторил кривично дело „убиство во обид“.  Одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена по што е испратен во казнено-поправната установа во Тетово.

Како што соопштуваат од МВР, кривичното дело е извршено на 18.11.2014 година околу 17,00 часот на улицата „Маршал Тито“ во Кичево, каде пријавениот се обидел да лиши од живот 19 годишно лице нанесувајќи му со остар предмет две убодни рани во пределот на грбот по што избегал од местото на настанот и го оставил повредениот.

На овој настан му претходела жестока  вербална расправија помеѓу двете лица. На повредениот му е укажана лекарска помош во општата болница во Кичево.