сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Објавен конкурсот за наградата „Св. Климент Охридски“

Министерството за култура денеска го објави конкурсот за пријавување за наградата „Св.Климент Охридски“. Со државната награда „Св. Климент Охридски” се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност.

nagradi-sv-kliment-18

Поврзани вести

Министерството за култура денеска го објави конкурсот за пријавување за наградата „Св.Климент Охридски“. Со државната награда „Св. Климент Охридски” се оддава највисоко признание за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност.

Паричниот износ на наградата изнесува десет просечни месечни плати во Република Македонија исплатени во последните три месеци во тековната година. Според пропозициите, иницијатива за нејзино доделување може да поднесат: установи, трговски друштва, здруженија на граѓани и граѓани, со приложување подробно образложение.

Иницијативите треба да се достават на адреса на Министерството за култура на Република Македонија – Одбор за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски”, ул.„Ѓуро Ѓаковиќ” бр. 61 – Скопје, Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести