четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Објавен конкурсот за средношколци

За идните средношколци има 35.185 слободни места.

sredno[kolci

Поврзани вести

Денеска е објавен конкурсот за упис во средните училишта во земјава. За идните средношколци има 35.185 слободни места.

„Објавени се и седум дисперзирани одделенија на Спортската гимназија, а нивната активност ќе се спроведува на територијата на целата држава во различни градови“ посочи министерот за образование и наука, Спиро Ристовски.

13 реформирани струки за тригодишно средно образование е исто така една од новините кои ги најави министерот Ристовски.
Отворени се нови паралелки за средно медицинско училиште во Гостивар. Во Охрид  гимназијата е поделена на две посебни училишта во кои ќе има  стручно и гимназиско образование, а проширени се и квотите за некои стручни струки.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести