петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 44

Објавен оглас за нови членови на Комисијата за лустрација

g_komisija-za-lustracija-gole

Поврзани вести

Собранието објави оглас за избор на нови 11 членови на Комисијата за верификација на факти бидејќи мандатот на претходните веќе им е истечен.

Во огласот се наведува дека заинтересираните кандидати, државјани на Република Македонија, со висок личен и професионален интегритет, пријавите со наведените документи во точката 4 на оваа одлука да ги поднесат до Комисијата за прашања на изборите и именувањата на Собранието на Република Македонија во рок од 15 дена од денот на објавувањето на оваа одлука во „Службен весник на Република Македонија”.

Член на Комисијата не може да биде лице кое е член на орган на политичка партија, ниту лице кое е осудено со правосилна судска пресуда за кривично дело на безусловна казна затвор во траење од најмалку шест месеци или ако му е изречена казна забрана на вршење професија, дејност и должност и лице кое во периодот утврден во членот 4 од Законот за определување на услов за ограничување за вршење на јавна функција, пристап на документи и објавување на соработката со органите на државната безбедност било претседател на државата, претседател и потпретседател на Собранието на Република Македонија, претседател и член (министер или заменик министер) на Владата на Република Македонија, вработен во органите за државна безбедност, или избрани лица кои претходно работеле или работат во институции кои согласно со Законот се задолжени да соработуваат со Комисијата.

Одлуката за избор на нови членови беше донесена на собраниската седница одржана во понеделникот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести