петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Објавен првиот том од избраните дела на Иван Чаповски

Ivan Chapovski - Pesna za sta...

Поврзани вести

Излезе од печат првиот том од избраните дела на современиот македонски писател, Иван Чаповски под наслов „Песна за стариот комита“.

Во предговорот кон изданието, поетот и литературен критичар, Раде Силјан, констатира дека „Иван Чаповски е писател со препознатлив глас во современите текови на македонската литература. Неговата поезија е верна слика на долгите човечки патешествија, на крвавите делби и преселби. Таа  е химнична и трогателна, сензибилна и медитативна, длабоко доживеана и разбирлива за широк круг на читател“.

-Поетот гради свест за времето и за судбинските настани што оставиле длабоки траги во неговата душа. Тој е сведок на крвави настани, на болни доживувања, но во исто време е разбиструвач на минатото време, кое постојано го повикува со глас таговен во незаборавните предели на наговиот роден крај во Егејска Македонија. Во стиховите нема патетика, иако во нив често навева звукот на патриотизмот.Целокупниот  опус на Чаповски, претставува една тематска целина, која Пабло Неруда би ја нарекол „Сеопшта песна, пишува Раде Силјан во текстот „Препознатлив поетски глас“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести