петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Објавена најнова прозна творба на Томислав Османли

Белградскиот портал, критички ангажирната проза на македонскиот писател ја објавува во рубриката насловена „АРТивизам“ и ја проследува со неговата подробна авторска биографија.

tomislav osmanli

Поврзани вести

Со најава на насловната страница, белградскиот портал „Контрапрес“ деновиве објави расказ од македонскиот писател Томислав Османли. Станува збор за расказот „Џебовите на генералот Кондијевиќ“ пишуван во духот на критичката фарсична проза карактеристична за творештвото на Османли, од објавата на неговата петта прозна збирка „Каприча“ („Магор“, 2008). „Џебовите на генералот…“ е најновата, црнохуморно и фантастично интонирана, прозна творба на нашиот писател.

Инаку, ова е втора литературна објава на Томислав Османли во истиот портал. Минатата година „Контрапрес“ го објави расказот “Свадбата на Дорќол“, една од неговите прози пишувани на темата од историското присуство и драма на Евреите лоцирани како во Македонија, така и на поширокиот балкански простор.

Белградскиот портал, критички ангажирната проза на македонскиот писател ја објавува во рубриката насловена „АРТивизам“ и ја проследува со неговата подробна авторска биографија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести