среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Објавени добитниците за наградата „23 Октомври“

sss

Последни вести

Професор д-р Анастасика Попоска, специјалист-ортопед, е добитник на државната награда „23 Октомври“ за остварување во областа на науката и образованието, а во областа на културата и уметноста добитници се писателот Милош Линдро, ликовниот уметник Доне Милјановски, народниот уметник и фолклорист Димитар Узунски и Македонска филхармонија.

Одлуката ја донесе одборот за доделување на државната награда „23 Октомври” со кој претседава академик Владо Матевски.

Министерството за култура соопшти дека наградата на добитниците ќе им биде врачена на 23 октомври во 12 часот во Собранието на Република Македонија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести