понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Објавени резултатите од екстерното тестирање

eksterno testiranje

Поврзани вести

Објавени резултатите од екстерното по два предмета кои ги полагаа основците и средношколците.

Резултатите се објавени во нивните училишта. Второто екстерно тестирање во Македонија беше спроведено од 2-ри до 10 јуни и опфати 189.037 ученици од четврто одделение во основно образование до трета година во средно образование, како и 18.126 наставници во 680 основни и средни училишта.

Резултатите од тестирањето на осмооделенците беа објавени минатата недела поради нивната обврска за запишување во средно образование. Матурантите, пак, поради обврски со државната матура, екстерно беа тестирани на почетокот на второто полугодие од учебната 2013/2014 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести