Спорт

Обрван го објави списокот за двомечот со Грција

Обрван го објави списокот за двомечот со Грција

Селектророт на македонската ракометна репрезентација Ивица Обрван ги објави имињата на 28-те ракометари што се најдоа на поширокиот список на бараж-двомеч против Грција за пласман на Европското првенство во Катар во 2015 година. Освен стандардинт имиња. хрватскиот стручњак ги реализира и најавите за вклучување на дел од младите играчи во репрезентацијата, па така на списокот се најдоа и членовите на Металург јуниор, Мартин Велковски, Мартин Манасков и Филип Талевски.

Натпреварите со Грција се играат на 7 и 14 јуни, додека првиот собир на репрезентативците е закажан за 28 мај.
СПИСОК НА РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ

Петар Ангелов (Вардар); Борко Ристовски (Ал Ахли); Никола Митревски (Металург); Стефан Кимевски (Металург);Дејан Манасков (Металург); Гоце Ојлески (Металург); Владо Недановски (Вардар);Влатко Јовчевски (Вардар) ;Гоце Георгиевски (Металург); Златко Мојсоски (Металург) ;Стојанче Стоилов (Вардар); Никола Маркоски (Металург); Ванчо Димовски (Металург) ;Наумче Мојсовски (Металург); Филип Лазаров (Вардар); Дејан Пецаковски (Металург) ;Аце Јоноски (Металург) ;Велко Маркоски (Металург) ;Филип Миркуловски (Металург) ;Никола Стојчевски (Редбергслид); Немања Прибак (Вардар) ;Кире Лазаров (Барселона);Влатко Митков (Кремс); Ренато Вугринец (Металург) ;Дарко Димитриевски (Пуерто Сагунто);Мартин Велковски (Металург јуниор); Мартин Танасков (Металург јуниор); Филип Талевски (Металург јуниор).