вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Обрван потпиша со Шамбери

Тимот на Шамбери пред две седмици се раздели со својот тренер Марио Кавали, а по разгледувањето на потенцијалните тренери кои би застанале на чело на тимот, изборот падна на Ивица Обрван, селекторот на македонската ракометна репрезентација.

ивица обрван

Поврзани вести

Тој со Шамбери потпиша договор на две и пол сезони, но како што наведува и самиот Обрван за порталот “Екипа”, тоа воопшто нема да влијае на неговата работа во репрезентацијата на Македонија.

„Не само што не помислував на заминување, туку останувањето на функцијата селектор на Македонија беше еден од условите што ги поставив при преговорите со Шамбери. Останувам најсериозно посветен на работата со македонската репрезентација, со која не очекуваат нови сериозни предизвици на мундијалот во Катар следната година. Раководството на РФМ беше информирано од првиот момент кога Шамбери искажа интерес за мој ангажман. Преселбата во Франција е нов предизвик во мојата тренерска кариера, тоа е шанса што едноставно не смее да се пропушти“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести