петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

ОБСЕ: Изборите во Украина фер и демократски

Kosovo-izbori-700x357

Поврзани вести

Предвремените парламентарни избори во Украина беа демократски, транспарентни и добро организирани, изјави денеска претседателот на Парламентарното собрание на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ), Илка Канерва.

– Ги поздравувам властите и граѓаните на Украина за добро организираните, транспарентни избори, што се одржаа во мирна атмосфера. Набљудувачите од ОБСЕ присуствуваа на изборите, кои во целина одговараа на демократските стандарди на земјата, која и натаму се наоѓа под притисокот на кризата, посочи Канерва.

Според него, како што јави ТАСС, Украина сега „треба да изврши огромна преобразба за да го заземе своето место меѓу европските нации“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести