петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

ОБСЕ: Македонија напредува во демократијата веќе 10 години

Сакам да кажам дека оваа земја оствари значителен демократски напредок во последниве 10 години, во контекст на постојаната и постапна меѓународна интеграција. Овој процес на демократски реформи, се’ уште не е завршен и мора да продолжи, истакна Кристин Мутонен.

napredok-mutonen

Поврзани вести

Специјалниот координатор на набљудувачката мисија на Парламентарното собрание на ОБСЕ, Кристин Мутонен  од Австрија денеска посочи дека Македонија постигнува напредок во демократијата веќе 10 години.

„Сакам да кажам дека оваа земја оствари значителен  демократски напредок во последниве 10 години, во контекст на постојаната и постапна меѓународна интеграција. Овој процес на демократски реформи, се’ уште не е завршен и мора да продолжи“, истакна Мутонен.

Генералнта оценка на ОБСЕ/ОДИХР е дека изборниот ден беше спроведен на непречен и професионален начин, со само некои технички нерегуларности. Избирачките одбори демонстрирале добро познавање на процедурите за гласање, а кандидатите имале можност непречено да ја водат изборната кампања, додека слободите на собирање и здржување биле почитувани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести