сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОБСЕ: Неопходно е смирување на тензиите во Украина

Шефот на мисијата на ОБСЕ во Украина, Ертугрул Апакан изрази жалење за жртвите во Одеса и ги повика сите страни во конфликтот на воздржаност со цел да се избегне крвопролевање, а несогласувањата да се решат по мирен пат.

ob

Поврзани вести

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) денеска предупреди дека ситуацијата во источниот и јужниот дел на Украина во изминатите 24 часа е влошена и ги повика сите страни на воздржаност.

Во насилствата во регионот загинаа неколку десетици луѓе, додека над 100 се повредени.

Шефот на мисијата на ОБСЕ во Украина, Ертугрул Апакан изрази жалење за жртвите во Одеса и ги повика сите страни во конфликтот на воздржаност со цел да се избегне крвопролевање, а несогласувањата да се решат по мирен пат, се наведува во соопштението на шефот на ОБСЕ.

„Неопходно е смирување на тензиите“, изјави Апакан. Специјалната набљудувачка мисија е овдe да ја промовираа таа цел. Овде сме да помогнеме на народот на Украина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести