недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ОБСЕ/ОДИХР: Демократијата во Македонија напредува, изборите спроведени во мирна и пријатна атмосфера

obse

Последни вести

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија очекуваше поддршка од меѓународниот фактор за нивното сценарио за непризнавање на изборните резултати, но наместо тоа, доби вистинска шлаканица од набљудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР.

Меѓународните претставници кои ги набљудуваат предвремените парламентарни избори и вториот круг од претседателските избори во Македонија денеска прес-конференција оценија дека изборите се спроведени во мирна атмосфера.

Меѓународните претставници на прес-конференцијата констатираа дека во Европа немаат сретнато случај на непризнавање на резултатите и ја повикаа опозицијата на конструктивност за да може да се формира Владата и да почне новиот мандат.

Од ОБСЕ/ОДИХР констатираа дека атмосферата на изборниот ден била многу пријатна, дека демократијата е подбрена, но потребно е уште да се работи на нејзино подобрување.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести