четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Обука за детекција на дрога со службени кучиња

policiski_kuchinja

Последни вести

Обука наменета за 11 водачи на кучиња од Единицата за службени кучиња при МВР организираше Француската Амбасада во Скопје преку својата служба за Внатрешна Безбедност во соработка со ОБСЕ од 3 до 7 ноември 2014 година.

Обуката ја реализираа двајца француски експерти и обучувачи од француската Национална жандармерија од Центарот за обука на службени кучиња во ГРАМАТ, кои заедно со македонските колеги разменија знаења во однос на техниките на детекција на дроги со помош на службени кучиња.

Активностите во рамки на оваа обука се реализираа во кругот на самата Единица за службени кучиња при МВР како и на аеродромот Александар Велики, граничниот премин Табановце и спортско рекреативниот центар Борис Трајковски;

Оваа плодна недела на соработка и меѓусебна размена на искуства се заврши со демонстрација на техниките и доделување на дипломи.

На затворањето на обуката присуствување и Амбасадорката на Франција во Р. Македонија, Лоренс Оер, Амбасадорот на Мисијата на ОБСЕ Ралф Брет и претставници од Министерство за внатрешни работи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести