понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Обуката во здравствениот сектор и подобра економска соработка со Куба

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0_1

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски го прими во проштална посета амбасадорот на Република Куба за Република Македонија, со седиште во Софија, Тересита Де Хесус Капоте Камачо.

На средбата беа разгледани билатералните односи меѓу двете земји. Истакната беше потребата од регулирање на договорната состојба во области каде имаме интерес за интензивирање на соработката меѓу двете држави.

Во фокус на интересот се обуката во здравствениот сектор и подобра основа за економска соработка. Беа разменети и мислења за актуелните меѓународни прашања, како и за регионалните теми, вклучително и надворешно-политички приоритети и состојби во непосредното опкружување на двете земји.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести