понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Обвинителен предлог за сообраќајката во која загина Петар Милошевски

soob

Последни вести

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сообраќајната незгода во која животот го загуби спортскиот директор на Фудбалската репрезентација на Македонија, Петар Милошевски.

– По завршување на истражната постапка, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство – Куманово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за сторено кривично дело „Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот“ (член 300, став 4 во врска со член 297, став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик), за сторена сообраќајна несреќа во која животот го загуби едно лице, а три лица беа повредени, се наведува во денешното соопштение од Основното јавно обвинителство Куманово.

Сообраќајната несреќа се случи на 13 март минатата година, кога во 23:10 часот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка, обвинетиот – возач на џипот, удрил во возилото во кое се наоѓал сега починатиот, стои во соопштението.

Најчитани вести