петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Обвинителство на Русија: Нема основа за екстрадиција на Јанукович

Украинското главно обвинителство на 28 февруари соопшти дека ќе покрене процедура за екстрадиција на Јанукович во Украина.

moskva

Поврзани вести

Главното обвинителство на Русија соопшти денеска дека нема основа за разговор за било каква екстрадиција на соборениот претседателна Украина, Виктор Јанукович имајќи предвид дека „актуелната власт во Украина е нелегитимна“.

„Јанукович е полноправен и легитимен претседател, а сегашната власт на Украина е незаконска, дојде по пат на вооружен пресврт. Нема никаква основа да решаваме по прашањето на екстрадиција на Јанукович,“ изјави главниот руски обвинител Јуриј Чајка кој денеска допатува во Симферопољ на Крим и додаде дека тој е легитимен и законски претседател и не извршил никакви кривични дела.

Украинското главно обвинителство на 28 февруари соопшти дека ќе покрене процедура за екстрадиција на Јанукович во Украина.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести