петок, 21 јули 2017  |  Вести денес: 18

Обвинителство потврди: Во акцијата „Фабрика за афери“ уапсени 5 лица

Од Основното јавно обвинителство – Скопје информираат дека по нивно барање и по издадена наредба од надлежен суд утринава беше извршена координирана акција за наоѓање на нови дополнителни материјални докази во предметот кој во јавноста е познат како „Фабрика за афери“.

priveden

Поврзани вести

Од Основното јавно обвинителство – Скопје информираат дека по нивно барање и по издадена наредба од надлежен суд утринава беше извршена координирана акција за наоѓање на нови дополнителни материјални докази во предметот кој во јавноста е познат како „Фабрика за афери“.

Претресот е извршен на повеќе локации во Скопје и околината, при што се пронајдени и одземени: компјутер, хард диск, огнено оружје, материјали и документација. Одземени се и други докази што ќе бидат предмет на натамошна анализа.

Од ОЈО информираат дека во акцијата спроведена утринава од слобода се лишени 5 лица.​

Претходно медиумите информираа дека во акцијата се приведени братот и сестрата на Чаушот, кои се осомничени за фалсификување документи. Повеќе за ова на следниот линк.

Најчитани вести