недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 11

Обвинителството бара смртна казна за Царнаев

Американците го оценија овој напад како еден од најсериозните терористички напади во САД по 11 септември 2001.

Tsarnaev brothers

Поврзани вести

Обвинителството на САД побара смртна казна за Џохар Царнаев, извршителот на нападот за време на  бостонскиот маратон. Одлуката за смртна пресуда ја донел  главниот обвинител Ерик Холдер.

Браќата Царнаеви, се обвинети за терористичкиот напад во кој три лица беа убиени и над 260 повредени. Двојниот бомбашки напад беше извршен во Бостон за време на локалниот маратон во април минатата година.  Американците го оценија овој напад како еден од најсериозните терористички напади во САД по 11 септември 2001.

Според Обвинителството, браќата Тамерлан и Џохар Царнаеви, етнички Чеченци од Русија, кои живееле во Бостон десетина години, ги поставиле експлозивите. Постариот брат Тамерлан беше убиен во престрелката со полицијата

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести