недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Обвран стана дел од европската тренерска елита

obvran

Поврзани вести

Селекторот на македонската ракометна репрезентација успеа да ја добие престижната лиценца “Мастер коуч” што ја дава ЕХФ, со што стана дел од европската тренерска елита.

Хрватскиот тренер е еден од ретките странци што се тренери во француската лига, а сега е тренер во Шамбери и ќе игра во Купот на ЕХФ. Неодамна ја продолжи соработката со РФМ, и ќе ја предводи македонската репрезентација уште една година, односно до јуни 2016 година.

Тој на семинарот во Крагуевац ја бранеше темата “одбрана 3-2-1”. Веќе неколку години ЕХФ организира семинари како дел од РИНК конвенцијата, со цел поголема едукација на тренерите. “Мастер коуч” е највисокото ниво на „тренерско образование”, и ЕХФ за неколку години ќе им “бара” на сите што сакаат да бидат селектори да го имаат ова највисоко образование, и истото ќе важи за било која земја што е потписник на оваа конвенција.

Со ваква “мастер коуч” диплома досега се маат стекнато и Стефче Алушовски и Данило Брестовац, и Зоран Кастратовиќ.

Најчитани вести