недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Оцет опасен по здравјето се продава во продавниците

apple-vinegar-1

Последни вести

Лажен оцет опасен по здравјето се продава во голем број продавници ширум светот.

Со оглед на тоа дека овој оцет се произведув од синтетичка киселина, направена врз основа на нафтени деривати, може да предизвика изгореници на кожата и слузницата.

Течноста е токсична и треба да се разредува со вода, коментираат експертите.

Тие објаснуваат дека потрошувачите често го користат токсичниот оцет, бидејќи неговата цена е значително пониска.

Најчесто на етикетата со содржината не е наведено дека течноста всушност не е вистински оцет. Експертите советуваат луѓето да следат дали од состојките се содржи Е260. Токму оваа состојка е таа синтетичка киселина, која е опасна за здравјето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести