понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Од август во Хрватска ќе се склучуваат хомосексуални бракови

LGBT

Последни вести

Хрватска денеска го доби Законот за животно партнерство за лица од ист пол, според кој хомосексуалните парови ќе ги уживаат истите права како и брачните партнери, но ќе немаат право да посвојуваат деца.

Законот е донесен со 89 гласови „за“ и 16 „против“, а во галеријата на собраниската сала од страна на ЛГБТ заедницата бил поздравен со аплауз.

По усвојувањето на Законот, во Хрватска бракот, вонбрачната заедница, животното пратнерство и неформалното животно партнерство законски се признати како заедница која претставува семеен живот, велат од ЛГБТ здружението „Гордост на Загреб“. Оттаму наведуваат и дека родителскиот живот на истополните парови, од сега животни партнери во Хрватска се заштитени со Уставот, Уставниот суд , како и со Европската конвенција за човековите права.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести