петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Од црква во Србија украдена икона стара два века

Sirogojno_Crkva500

Последни вести

Од црквата „Св. Петар и Павле“ во златиборското село Сирогојно во саботата е украдена икона насликана пред повеќе од два века.

Според неофицијални информации крадецот го искористил отсуството на свештеникот, ја земал иконата од ѕидот и избегал.

Станува збор за иконата Три свети архиереи, која била насликана уште во 1812 година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести