ТОП,Македонија

Од денес точиме поевтини горива

Од денес точиме поевтини горива

Од денес точиме поевтини горива. Бензините и дизелот од синоќа на полноќ поевтинија за половина денар по литар.

Според вчерашната одлука на Регулаторната комисија за енергетика, од полноќ, малопродажните цени на „еуросуперот БС-95“ изнесува 63 денари за литар, на „еуросуперот БС-98“ 64,50 денари за литар, а „еуродизелот (Д-Е V)“ чини 49,50 денари за литар.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 38 денари за литар.

Цена на мазутот М-1 НС пак се зголеми за 0,169 денари за килограм и изнесува 21,788 денари за килограм.