сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Од денеска: Храната и кафето на грчките плажи по пониска и фиксна цена

Казните за непочитување на овие правила се толку високи што сопствениците се принудени да ги променат цените.

grcki plazi

Поврзани вести

На плажите во Грција од денеска се продаваат сендвичи, минерална вода и кафе по фиксни цени кои би требало да се пониски за 30 проценти од досегашните, јавуваат локалните медиуми.

Казните за непочитување на овие правила се толку високи што сопствениците се принудени да ги променат цените.

Како што јави дописникот на МИА од Атина за продажба на стоки по повисоки цени е предвидена казна од 500 евра, додека за неиздавање на сметка казната изнесува 1.000 евра. Казните ќе бидат двапати повисоки ако прекршокот се повтори. Мерката е воведена откако туристи масовно се жалеле дека цените во рестораните на плажите се нелогично високи.

Тимови од Министерството за труд и од Министерството за финансии почнаа да ги проверуваат сите туристички региони на Грција. Во разни установи и хотели се вршат проверки дали вработените кои се сезонски работници имаат потпишано договор и дали се осигурани.

Ако бидат регистрирани прекршоци, работодавците ќе платат казни од 10 илјади евра, а кај драстични случаи ќе биде одземена и дозволата за работа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести