среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Од денеска поевтинува парното

parno

Поврзани вести

Домаќинствата приклучени на системот на компанијата „Балкан енерџи“ од денеска ќе плаќаат за 4,69 проценти пониска цена за парно греење. Останатите нејзини потрошувачи за 16,60 проценти.

За потрошувачите кои го користат дистрибутивниот систем на „ЕЛЕМ енергетика намалувањето на цената на топлинската енергија е линеарно и изнесува 4,09 проценти. Домаќинствата, пак, корисници на дистрибутивната мрежа „Скопје Север“, ќе плаќаат парно со пониска цена за 0,48 проценти, а тие од категоријата останати за 5,2 проценти.

Според Регулаторната комисија за енергетика, намалувањето на цената на парното се должи на  поволната состојба од минатата година со намалените трошоци за производство на топлинска енергија, претежно заради проектираната цена на природниот гас и потрошената количина.

Најголем дел од потрошувачите во Скопје ги опслужува „Балкан енерџи“.  Цената на парното за корисниците на оваа компанија заедно со претходните две намалувања за една година кај домаќинствата е пониска за 21 процент, а за категоријата останати корисници за 34 проценти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести