среда, 16 август 2017  |  Вести денес: 32

Од денеска во Косово во функција повикувачкиот број +383

За телефонските повици кон Косово од денеска во функција е посебен меѓународен код +383, доделен по договорот меѓу Белград и Приштина, изјави директорот на Телеком Косова Агрон Мустафа, пренесува РТК2.

косово

Поврзани вести

Мустафа оцени дека станува збор за настан од големо значење.

Со воведувањето на новиот повикувачки број, останатите постепено ќе бидат елиминирани. Повикувачкиот број 381 до крајот на 2017 година ќе биде во целост исфрлен, појасни Мустафа.

Најчитани вести