недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Од ебола починаа 2917 лица

ebola1

Последни вести

Светската здравствена организација соопшти денеска дека од ебола починале 2. 917 лица и тоа од 6.262 заболени во пет западноафрикански земји погодени од таа болест.

Според СЗО, во Либерија недостасуваат 1.550 болнички кревети за заболените додека пак во Фасанкони и Гвинеја локалното население постави блокади по патиштата за на лекарите да им го спречат патот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести