вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Од ебола починале 6.331 лице

ебола-630x450

Последни вести

Бројот на жртвите од ебола во трите најтешко погодени земји во западна Африка – Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне, е зголемен на 6.331, објави синоќа Светската здравствена организација (СЗО).

Најновите податоци покажуваат дека Сиета Леоне ја надминала Либерија по бројот на жртви на ебола.

Во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне вкупно се регистрирани 17.800 заболени.

Од нив, 7.719 во Либерија и 7.798 во Сиера Леоне, додава СЗО.

Во исто време е соопштено дека ЕУ издвоила уште 61 милиони евра за да помогне на борбата против еболата.

Најчитани вести