четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Од Македонија 12 млади во меѓународното жири на фестивалот „Џифони искуство“

DJIFONI

Поврзани вести

Во меѓународното жири на 44. издание на најголемиот фестивал за деца и млади „Џифони искуство“ во Џифони, Италија, годинава Македонија ќе биде застапена со 12 претставници, четири пати повеќе од вообичаениот број од по тројца претставници од секоја земја, соопшти денеска Агенцијата за филм на РМ.

Во жирито ќе учествуваат младите Ања Димова, Бисера Самарџиева, Леон Ристов, Дамјан Јорданов, Лина Ламбринидис, Исидора Цветковска, Мартина Величковска, Вера Покоова Дел Масчио и Анастасија Новевска, Дарио Тодоровски, Катарина Величковска и Јована Мирчевска.

Заедно со децата од 41 земја во светот во период од денеска до 27-ми овој месец ќе учествуваат во работилниците и дискусиите на разновидни теми по проекциите на фестивалот, чија тема оваа година е „Биди поинавов“. Ќе имаат можност да се запознаат и дружат со познати светски филмски звезди.

На денот посветен на Македонија на фестивалот на 24. овој месец ќе учествува делегација од преставници од Агенцијата за филм, Министерството за култура, Здружението за ширење на филмска култура Џифони М.

Денот на Македонија ќе опфати богата програма како: ревија на македонски филмови, музика на Мухамед Ибраими, изложба на фотографии со убавините на Македонија и македонски производи.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести