среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Од недела започнува зимското сметање на времето

zimsko-racunanje-vremena-sat-1413805540-583017-520x351

Последни вести

Ноќта помеѓу 25 и 26 октомври ќе заврши летното сметање на времето.Тогаш стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час наназад.

Во недела, 26 октомври во 3 часот часовникот треба да го вратите на два.

Летното сметање на времето, воведено е во 1916 година во земјите на Северна Европа, а од тогаш оваа практика ја прифатиле 70 земји. Истото започнува да се пресметува последниот викенд во март и трае до последниот викенд во октомври.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести