сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Од Нова година Си-Ен-Ен прекинува со емитување во Русија

cnn_mini

Последни вести

Американската телевизиска мрежа Си-Ен-Ен ќе прекине со емитување во Русија пред 31 декември, се наведува во писмото кое го упатило менаџментот на компанијата до руските кабловски оператори, пренесе МИА.

Во писмото кое го упатил Тарнер Броадкастинг Систем Европа, а кое го објави ТАСС и весникот „Ведомости“, не се наведени причините за оваа одлука.

Генералниот директор на Тарнер Броадкастинг Систем Русија, Татјана Калита одби да ја прокоментира одлуката, јави ТАСС.

Меѓутоа, претставници на компанијата објаснија дека оваа одлука доаѓа поради неодамнешни измени во рускиот закон за масовни медиуми.

– Поради тоа, ние ќе завршиме со нашите сегашни договори за емитување. Се надеваме дека ќе се вратиме на рускиот пазар и ќе ги информираме нашите партнери за идните планови, изјавија претставници на Тарнер за ТАСС.

Нагласено е дека со оваа одлука нема да бидат погодени активностите на студиото на Си-Ен-Ен во Москва.

Во меѓувреме, руската федерална агенција за мониторинг на медиумите Роскомнадѕор, негираше оти има каква било поврзаност со плановите на Си-Ен-Ен Интернешенел да прекине со емитување во Русија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести